גננות נוף

גננות נוף הוא אחד מסוגי הגננות הייחודים ביותר שיש. הרעיון הוא, לקחת את הנוף הסביבתי זה שקיים למעשה בכל מקום, בעיר, כפר, קיבוץ, בדרכים בינעירוניות, באזורים לא מיושבים ועוד, ולהפוך אותו למיוחד בזכות גננות בסגנון מסוים. מדובר כמובן על אזורים בהם קיימת צמחייה ויש עם מה לעבוד. במקרים בהם אין באזור צמחים ופרחים, הרי שתיבדק האופציה האם ניתן לשתול ואז לטפל בצמחים שיצמחו.

גננות נוף מתייחסת למושגים רבים ויש משתנים מסוימים אשר משפיעים עליה. בניגוד למה שאולי רובנו חושבים, גננות נוף לא מתייחסת רק לשימוש בקיים, כלומר לקחת צמחייה קיימת לטפל בה, אלא היא גם מתעסקת גם בשטחים בהם אין דבר והיא מבקשת לענות על השאלה, כיצד להפוך את האזור לירוק ופורח. למשל שטחים מדבריים, שטחים צחיחים, שטחים שבעבר היו בהם מבנים וכעת נקבעו שהם יהיו אזורים ירוקים ועוד. בשנים האחרונות יש מגמה הולכת וגוברת, לא רק בישראל אלא בכל העולם המערבי (וכן במדינות שאינן משתייכות להגדרה זו בהכרח), להקים פארקים וגינות באזורים מיושבים, מתוך הכרה שזה חלק בלתי נפרד מאיכות החיים שלנו וכן זה שומר על הסביבה נקייה. גננות נוף מתעסקת גם בזה. החל משלב התכנון, דרך שלב הביצוע ועד שלב התחזוקה.

מה הם הגורמים שמשפיעים על גננות נוף?

ישנם, כאמור, מגוון משתנים שמשפיעים על אופי התנהלות במסגרת גננות נוף.

ראשית, משתנה השטח. כשמסתכלים על משתנה זה יש לבחון, באיזה גודל שטח מדובר, מאיזה סוג, מה הוא כולל, מה ניתן להקים בו ומה לא.

שנית, מזג האוויר. משתנה השטח הוא חשוב אך הוא מגיע ביחד עם משתנה מזג האוויר. יכול להיות לנו שטח עצום בו ניתן לגדל צמחים מסוגים שונים, אך אם מזג האוויר הוא יבש וצחיח, הרי שלא נוכל לעשות דבר עם השטח. בשביל להפריח אזור מסוים וליצור בו נוף כמו שאנחנו רוצים, עלינו לוודא שיש בו את תנאי מזג האוויר המתאימים. אחרת אנחנו עובדים לחינם.

שלישית, באיזו סביבה מדובר. ברור לכל שבסביבה עירונית נוכל ליצור נוף מסוים, בעוד שבסביבה תעשייתית או טבעית נוכל ליצור נוף אחר. ברור גם שהדבר לא תלוי אך ורק בשטח עצמו אלא גם באוויר (ברמות הזיהום) ובחומרים שמשתמשים באזור.

לסיום, תקציב. בסופו של דבר, הכל שאלה של תקציב. כמה אפשר להשקיע בפיתוח האזור וכמה אפשר להשקיע בתחזוק השוטף שלו. אם לא יהיה ניתן לתקצב את שניהם, הרי שלא נוכל לפתח את האזור ולא נוכל לשמור עליו לאורך זמן.

 קרא עוד: עיצוב גינות | עיצוב גינות נוי