תאורת גינה

תאורת גינה

תאורת גינה יצירתית היא אמצעי נוסף לעיצוב האווירה בגן, תאורה נכונה תעשה שינוי משמעותי במראה הגינה, הצמחייה והבית בכלל.

בעזרתה אתם מרוויחים שתי גינות, אחת ביום ואחת בלילה. תכנון תאורת גינה משתלב עוד בשלב התכנון של הגינה: קביעת נקודות חשמל, מתגי הדלקה, מיקום גופי תאורה זאת בהתאם לאלמנטים, לצמחיה, מטרות התאורה ועיצוב הגינה.

עובדות מאירות עיניים בבואכם לתכנן את תאורת הגן שלכם:

  • תאורה חמה - תאורת גן תהיה תמיד תאורה חמה במתח נמוך של 12 וולט המשרה אווירה (לעומת תאורה קרה של פרוז’קטורים).
  • משחקי גובה - במקום תאורת גן יש אפשרות לגוון עם הגבהים של גופי התאורה למשל: תאורת שביל תאיר לנו את הדרך באור רך ולא תגרום לנו לסנוור, בפרגולה תמוקם התאורה בתקרתה.
  • זוויות תאורה - ליצירת אווירה יעשה שימוש בזוויות התאורה ביחס לאלמנט המואר (צמח, פסל או כד) למשל, צמח רחב עם נוף רחב יואר בזויות גדולות יותר צמח צר וגבוה יואר עם זווית הארה קטנה.
  • תאורה עם סגנון - תאורת גן משתלבת בסגנון הכולל של הבית ושל עיצוב גינות.

בתאורה בפרגולה, תאורת שביל, בתוך הצמחייה או סביב הבית יעשה שימוש במגוון חומרי גלם בהתאם לאותו סגנון, לדוגמא, תאורת גן בגינה טוסקנית שתעשה שימוש בעששיות ליצירת אווירה כפרית ורומנטית.

תאורת גינה אינה דומה לתאורת הפנים של הבית: על גופי התאורה ותשתיות ההולכה לעמוד בתקנים של עמידות במים ובלחות, עמידות מול קרינה וחום ובנוסף לכך חשוב שהתשתיות יונחו באופן מוגן כך שלא יפגעו בעת עבודות גינון ולא יבלטו מעל פני השטח באופן שעלול להוות מכשול.

על ההזנה החשמלית של תאורת הגינה להיות נפרדת מההזנה הביתית באמצעות מפסק חצי אוטומאטי ייעודי או לחלופין ניתן להתקין מקורות תאורה מוזנים סולארית. ניתן לגרום לתאורה להידלק בכל ערב באופן אוטומאטי באמצעות טיימר או חיישן פוטוצל שיפעיל אותה עם רדת החשיכה.

בשל מאפיינים ייחודיים אילו קיים צורך בתכנון ייעודי ומקצועי של תאורה ועיצוב הגינה ויש לקחת בחשבון עלויות גבוהות מאילו של תאורת פנים. אבל ההשקעה משתלמת ואתם תוכלו ליהנות גם בשעות הערב מן ריהוט גן נאה ומאירת פנים, לבילוי משפחתי, למסיבה או סתם להתרגע בנחת.

קרא עוד: תכנון גינות גגתכנון מפלים

תאורת גן - קליפורניה עיצוב גינות