תאורת גינה – בחרו את התאורה שלכם!

בדיוק כפי שחלק מעיצוב הבית, כולל תכנון תאורה ולא רק לצרכים פונקציונאליים, כך גם בעיצוב גינות הצבת תאורת גינה, היא חלק מהסגנון ומהקונספט של הגינה. תאורה נכונה מדגישה צמחים מסוימים, יוצרת משחקי אור וצל והופכת את הגינה לאירוע דרמטי. כך מתקבלות שתי גינות שכל אחת מהן נראית שונה ביום ובלילה. תאורה גינה יש לציין מתוכננת לפרטי פרטים, יחד עם תכנון הגינה ועוד על הנייר מתקלות החלטות לגבי מיקום נקודות החשמל, מתגי ההדלקה, מיקום גופי תאורה ועוד. שילוב גופי התאורה ומיקומן, קשור בהחלט לסגנון העיצוב של הגינה, לצמחים ולתוכן הירוק שלה.

כמה עובדות על תאורת גינה

* תאורת גן צריכה להיות תאורה חמה ולא קרה. יש עדיפות למתח של 12 וולט, אור נמוך שמטיל אור מסוים על הגינה ולא למשל על שימוש בפרוז’קטורים מסנוורים ומאירי עיניים.

* תכנון של תאורת גינה יכול להיבנות במשחקי גובה בחצר ובגינה. חלוקת גופי התאורה לשביל או פרגולה (אם קיימים) לצדדים, להארת עץ מסוים, פסל, מזרקה או כל אלמנט אחר שרוצים להאיר.

* גם תאורה זה עניין של טעם, אבל גם של הגיון. צמח רחב הפורש ענפים, יזכה לגופי תאורה המסוגלים לשפוך אור בזוויות גדולות. צמח צר וגבוה למשל יזכה להארה נמוכה. חייבת להיות התאמה בין אפקט האור לאובייקט המואר.

* כיוון שהגינה לעתים קרובות היא חלק מהעיצוב והסגנון הכללי של הבית, כך גם התאורה. היא צריכה להאיר בהרמוניה את הגינה ולהתחשב גם לתאורה הפנימית.

* גופי התאורה צריכים להיות מותאמים לסגנון הגינה. בגינה בסגנון טוסקני למשל אפשר להשתמש בגופי תאורה דמוי עששית ובגינה בסגנון ים תיכוני אפשר להשתמש בגופי תאורה מחרס, קרמיקה מצוירת ועוד.

* גופי תאורת גינה, חייבים לעמוד בתקני עמידות של מים ולחות, קרינה ועוד. התשתיות צריכות להיות ממוקמות באופן מוגן, כדי שלא יפגעו כאשר מקימים את הגינה.

* תאורת גינה חייבת להיות מוזנת באופן נפרד מההזנה החשמלית של הבית. אפשר להתקין תאורה המוזנת סולארית. אפשר להשתמש בהדלקה וכיבוי אוטומטיים.

סוגים של תאורת גינה

תאורת גינה היא תחום מאוד שופע ומפותח היום המציע גופי תאורה שונים, המתאימים לכל מיני עיצובים וסגנונות של גינות. יש עמודי תאורה, ספוטים ודוקרנים, גופי תאורה לשביל, גופים שקועים, צמודים, תלויים. גופי תאורה התלויים על זרוע, פנסי הצפה ועוד. בבחירה של גופי תאורה חיצוניים וגם לתאורה פנימית של הגינה, מתייחסים לסגנון ולאווירה שרוצים ליצור בגינה, ואלה מועצמים ע”י התאורה הנכונה.

בנוסף, כמו שקובעים מסגרת תקציב לתכנון והקמת הגינה, כך גם קובעים מסגרת תקציב לתאורה, ומשתדלים ככל הניתן להיצמד אליו. שפע המותגים וגופי התאורה הקיימים היום, בהחלט דורש עין מקצועית של תכנון תאורת גינה שלא רק תעשה אור בגינה, אלא תזרום בהרמוניה עם כל הנוף מסביב.

קרא עוד: עיצוב גינה