עיצוב גינות מודרניות

מאז ומתמיד גינות נחשבו לדבר יוקרתי, היסטוריונים טוענים שלא במקרה בארמונות ובאחוזות הקדומות היו מרבדי דשא עצומים וגינות מטופחות, הרי זה מה שהבדיל בין המלכים, העשירים, בני המעמד הגבוה לבין בני המעמד הנמוך, העם הפשוט שלא ידעו מה זה גינות ודשא.

זו אחת הסיבות מדוע, גם היום, עיצוב גינות מודרניותאנשים כמהים שתהיה להם גינה משלהם, מקום בו הם יוכלו לטפח צמחים ועציצים מסוגים שונים, מרבדי דשא בו יוכלו לשחק עם הילדים והנכדים או לשבת לאכול עם חברים, גינה אותה הם יוכלו לעצב בשלל צורות ובכך להציג חזית מרשימה לבית שלהם. למרות שכיום, גינות ודשא הם כבר לא דבר נדיר במחוזותינו, עדיין הם נתפסים כדבר מיוחד בעל משמעות סמלית, מי שיש לו גינה יפה יכול בהחלט להרגיש שהוא “עשה את זה”, הגשים את החלום.

כיום אנחנו יכולים למצוא לא מעט דוגמאות של עיצוב גינות, ביניהן עיצוב גינות בסגנון מודרני, אשר יכול להשתלב היטב עם עיצוב המבנה מבחינה חיצונית וגם אם עיצוב הסביבה, כלומר הרחוב והשכונה. למרות שלא בכל מקום יש דרישה לעיצוב שישתלב, ועל כן אנחנו רואים לא מעט סגנונות של עיצוב גינות בשכונה אחת, הרי מרבית האנשים בוחרים בעיצוב גינה מודרנית, אשר בחלק הבא של המאמר נסביר מה זה אומר.

עיצוב גינות מודרניות – כיצד זה בא לידי ביטוי?

כשמדברים על עיצוב גינות מודרניות, הכוונה לעיצוב שמייחס משקל למספר אלמנטים בתהליך העיצוב ובתוצאה הסופית שלו. עיצוב מודרני כולל שימוש בחומרים שונים, לא רק לעיצוב הצמחים ומיקומם, אלא גם לחומרים המשתלבים בגינה, למשל, אבנים, עצים (דקים), פינות ישיבה, אדניות, מפלי מים ועוד. כל הפריטים האלה משתלבים בעיצוב אחד עם השני ובכך יוצרים תמהיל ייחודי ומודרני.

אלמנט נוסף שנכלל בעיצוב מודרני הוא השילוב של הצבעים. מדובר הן בשילוב של צמחים עם צבעים שונים שיוצרים צבעוניות ולא גינה חד גונית, וכן בעצם זה שהחומרים והאלמנטים שהזכרנו קודם לכן, משלבים את הצבעים שלהם בעיצוב. כך מי שנכנס לא רואה רק צבע אחד אלא מרגיש שהגינה היא הרבה מעבר לצמחים ועציצים אלא היא משלבת מספר צבעים שמעניקים יופי ייחודי לגינה.

נקודה אחרונה בעיצוב גינות מודרניות, אלה הצורות. לא עוד גיזום ישר ו”מרובע” אלא גיזום בצורות שונות, גיזום עם משמעות. הדוגמה הבולטת היא, גינה שהעצים גזומים בצורות של חיות או בצורות אחרות. אנחנו יכולים לראות את זה בגינות ציבוריות וגם בגינות פרטיות שמעוצבות בסגנון מודרני.

קרא עוד: הקמת גינות גג | גן יפני