מהותם של גנים יפנים

בשנים האחרונות עם כל ההתפתחות של הטכנולוגיה ושגרת היום הלחוצה והצפופה, אנשים רבים מהמערב מוצאים מרגוע במדיטציות ועיצוב רגוע של הסביבה שלו. הבית והגינה הפרטית היא נחלתם של כל בני האדם ושם הם מחפשים את השקט והשלווה שלא ימצאו בשגרת היום העמוסה, כך למעשה התחיל המערב לאמץ את הגנים היפנים שידועים בשלוותם.     

       

הגן היפני מגיע מזרם הבודהיזם ומדת השינטו, דתות שעוסקות בשקט ובהתבוננות אל העצמי ואל הסביבה והטבע. לכן כל העיצוב של הגן היפני מטרתו להנחיל רגיעה ושלוה. הוא מעוצב במינימליסטיות ובתבניות שמגיעות היישר מן הטבע. כל האלמנטים שיש בגן היפני הם אלמנטים שבאים מהטבע, כמו זרימה של מים, ריהוט מעץ, שבילי אבנים ועוד. ככל שהחומר עתיק יותר כך יהיה אותנטי ומותאם לסגנון הגן היפני.

מהותם של גנים יפנים

המהות של הגן היפני הוא לשדר מקום שניתן להניח לכאב, לבעיות ולכל הטרדות ולחדש את הנפש והגוף באנרגיות מחדש ולהעניק להם מנוחה. בהתאם לזאת כך גם הגן היפני מעוצב. להלן שני סוגי עיצוב של גנים יפנים.

גן שוטטות- מדובר בגן שמטרתו כשמו הוא – לשוטט. הוא מכיל אבנים, בריכת מים ומפל והרבה עצים. העיצוב שלו מינימליסטי, וכל שהוא מבקש זה להשרות אווירה נעימה ורגועה שכל אדם מחפש.

גן זן/יבש – מדובר בגן שהוא מספק לנזירים ולכל אדם תנאי חוץ מושלמים למטרת התבוננות ולמדיטציה. הוא מכיל בתוכו אבנים שהן בנויות בצורה מוקפדת לפי הכללים של הגן היפני. מה שמשרה איזון ושלווה. יש הרבה אבני חצץ על הקרקע שהם מעניקים אווירה חלולה וריקנית שמאפשרת כניסה מהירה לזון של מדיטציה.

עיצוב גינות | קליפורניה

תכנון גינה

תכנון של הגינה מתייחס למרכיבים של הגינה, כמו כן, לסביבה שהגינה ממוקמת בה, הגובה שלה, מגבלות הסביבה, הנוף הרצוי, אורח חייהם של הדיירים- האם מדובר במשפחה שמרבה לעשות על האש בגינה או משפחה עם ילדים קטנים שמעוניינים בשטח פנוי ופינת משחקים. או גינה שמיועדת למדיטציות ויוגה. גם התאורה היא פונקציה חשובה והיא נלקחת בחשבון בהתאם לכל סגנון עיצוב מבוקש. תכנון גינה מחייב גם מערכת השקיה שמתאימה לכלל הצמחייה; כמו טפטפות, ממטרות ותכנון מחשב השקיה. לתוך כל אלה ניתן לשלב אלמנטים של: בריכת נוי, בריכת דגים, פסלים ועוד.

חסכוני ומתחשב בסביבה

בשל המגמה הירוקה וההתחשבות בסביבה, גם חסכון במים הוא שיקול חשוב שלוקחים אותו בעת עיצוב ותכנון כל גינה, לרבות הגן היפני. לכן בשנים האחרונות הנטייה היא לבנות גינה רב שנתית שמבוססת על צמחים שצורכים מעט מאוד מים. גם מערכת ההשקיה בנויה באופן כזה שהיא חסכונית ומגיעה לכל צמח. שעות ההשקיה מתוכנתות לשעות חסכוניות, כמו שעות הבוקר המוקדמות או ערב, שהמים לא מתאדים מהחום ומצליחים לחלחל לקרקעית האדמה.

קרא עוד: גן יפני | עיצוב מפלים