גנים יפנים

גן יפני

שנים רבות הייתה יפן מבודדת מהעולם והתפתח בה סגנון עיצובי מיוחד במינו. הגן היפני מחובר לתרבות היפנית - יש בו השפעות מדת השינטו, בודהיזם וטאואיזם. בהשפעת הבודהיזם הפך הגן היפני למקום שקט המאפשר למבקר בו התבוננות אל השלמות, אל פיסות ותבניות מן הטבע.

האומן היוצר משתמש במס' אלמנטים כמו מים, עץ, אבנים, עצים, שיחים, גשר מפל ומקשר ביניהם ע"י שימוש באלמנט הזמן/טשטוש הזמן/התיישנות. הטחב הגדל על הסלעים וביניהם, העץ הישן ו/או רקוב, יוצר אשליה של משהו עתיק וקבוע, כאילו הגן נמצא כאן כבר מאות שנים.

קיימים 4 סוגי גנים של גנים יפנים:

גן שוטטות (טיול), גן עדן, גן תה וגן יבש, שהוא בעצם גן זן.

  • גן שוטטות (Chisen Kaiijon Skiki Strolling Garden) גן הקיימים בו אבנים, בריכה, מפל, עצים וגשר. עיצוב גן זה מחקה את הטבע ומנסה להגיע לשלמות ויזואלית והרגשה נעימה של מקום טבעי לחלוטין. גן זה ניחן במס' רב של אפשרויות תצפית כמו "חדרים נפתחים".
  • גן יבש / גן זן (Sand and Stone Ryojin) גן זה הוא האבסטרקטי מכולם. גן זן הוא גן ספיריטואליסטי. הוא מקום המאפשר לנזירים התבודדות, מדיטציה והתבוננות. הסלעים נבחרים בקפידה רבה ומסודרים לפי חוקי עיצוב יפנים, המעניקים לצופה שלווה ואיזון. החצץ המגורף מקנה את התחושה של חלל וריקנות ומכניסה את המתבונן למצב מדיטטיבי. אחת הסברות היא שהחצץ מסמל ים והסלעים מסמלים את איי יפן.

גנים יפנים שתוכננו לפרטיו משרה על הצופה  אוירה נעימה, רוגע ,רושם עמוק וזיכרון שנשמר איתו  לשנים רבות.

תכנון גינות

כמו בית גם גינה מתחילה בחלום שלכם. על מנת שהחלום יקרום ירוק ופרחים צריך להכיר את תוואי השטח ואת אורח החיים של בעלי הגינה. אז ניתן לעלות רעיונות, להכין תוכנית, לשרטט תרשים בקיצור, לתכנן.

בעיקרון, ניתן לומר כי בתחום עיצוב גינות השמיים (והמים) הם הגבול: ברכת דגים, דק רחב ידיים עם פינת אירוח, מטבח חיצוני, גן פסלים של בעלת הבית, מפל מפכה, סוכת גפנים טוסקנית ועוד הם מבחר מצומצם מאלמנטים שהפכו להיות אורחים בגינותינו.. תכנון גנים מתחיל בסקיצה. לאחר הכרות עם בעלי הגינה, משורטטת תכנית מדויקת מחלוקה לאזורים השונים בגינה ועד לשם הפרח בכד החימר בכניסה לבית. הרבה מעבר לתכנון הגינה שלכם כאן ועכשיו, תכנון גינות על פי קליפורניה מתווה תכנית אב אשר תשמש אתכם לאורך השנים, בהתאם לדינמיות החיים (התרחבות המשפחה, גיל הילדים, תוספת אלמנטים).

תכנון גינות מתייחס למכלול המרכיבים של הגינה: סביבת הבית ותוואי השטח - האם ממוקם על הר או על גג בניין? מה הן מגבלות הסביבה? קירבת השכנים? האם להשאיר נוף פתוח? הדיירים ואורח חייהם -  משפחה שאוהבת לארח נתכנן פינת ברבקיו ומטבח חיצוני, משפחה עם ילדים קטנים ארגז חול ואזור משחקים או פינת התרגעות לחובבי יוגה ומדיטציה. תאורת גן הנה חלק מהתכנון הכולל מאחר שלפני שמקימים את הגינה חייבים לשים תשתיות כבלים 220 וולט ולקבוע את נקודות החשמל ומתגים במיקום נגיש. מערכת השקיה - תכנון מערכת ההשקיה מיקום ממטרות וטפטפות ועד תכנות מחשב ההשקיה. ניתן לשלב אלמנטים נוספים בתכנון, פרגולה גינות כגון: בריכת דגים, פסלים, בית עץ.

בשנים האחרונות הפך חסכון במים לשיקול מהותי בתכנון גנים. הנטייה תהיה לגינה רב שנתית המבוססת על צמחים ירוקי עד וצרכני מים נמוכים אותם לא צריך להחליף. תכנון גינות במדינת קיץ כשלנו ישים דגש על צמצום משטחי דשא ומציאת פתרונות אחרים שעונים על הצורך לכסות אדמה חשופה:

  • משטחים ומצעים יבשים: חצץ, חלוקי נחל, שבבי עץ, אבני מדרך, בטון ועוד.
  • צמחי כיסוי המתפשטים על השטח: דיכונטרה, סיגלית אוסטרלית, דמעות שולמית, ויטידניה אוסטרלית ואחרים.

קרא עוד: תאורת גינה | בריכות נוי

גנים יפנים | גן יפני
גנים יפנים | גן יפני