טיפוח הגינה בעונת החורף – מה חשוב לדעת?

מדי שנה, בדרך כלל בתחילת אוקטובר מתחילה עונת הגשמים בישראל, היא נמשכת לרוב עד פברואר-מרץ, לסירוגין. החורף הישראלי, כידוע, הוא לא חורף במובן הקלאסי של המילה, סביר להניח שאירופאים או אמריקאים לא ממש יתייחסו אליו ברצינות לעומת החורף שהם עוברים ובכל זאת, אנחנו צריכים להיערך אליו בהתאם.

מי שבין היתר צריך להיערך אליו הוא מי שיש לו גינה פרטית בבית. כידוע טיפוח גינה דורש משאבים מסוימים בכל ימות השנה, אך בחורף ישנם דברים מסוימים שחשוב לשים לב אליהם במיוחד, מאחר והתנאים מסביב משתנים אז יש להתייחס אליהם בהתאם ולקחת זאת בחשבון, הן כשמעצבים גינה בשלב הראשוני והן כשמטפחים גינה באופן סדיר. תחזוקת גינה בחורף היא דבר שונה מאשר בקיץ או באביב.

מדוע טיפוח גינה בחורף הוא שונה?

כשאנחנו מסתכלים על המשתנים שמשפיעים על טיפוח גינה בכלל וגידול הצמחים בשטחה בפרט, אנחנו צריכים להתייחס, בדרך כלל, ל-3 משתנים עיקריים: מים, אדמה ואור. אלה הדברים שמהווים את החמצן לצמחים, הם מאפשרים להם לגדול ולצמוח. בחורף שלושת המשתנים האלה משתנים במובן מסוים ואינם דומים למצבם בקיץ.טיפוח הגינה בעונת החורף

לגבי מים, בעוד שבקיץ אנחנו נמצאים בתקופה יבשה ועל כן אנחנו צריכים להשתמש באמצעי השקיה שונים בשביל להשקות את הצמחים, הרי שבחורף, במידה ומדובר בעונה גשומה, אז אין צורך בכך. הגשמים אמורים להספיק בשביל להשקות את הצמחים והפרחים השונים.

לגבי אדמה, כתוצאה מהגשמים, הרי שבחורף אנחנו נאלץ להתמודד עם אדמה בוצית, טובענית. זה ידרוש מאיתנו לעבוד קשה יותר בשטח וכן לנהוג אחרת עם האדמה, כך שנצטרך להשתמש בחומרים שונים בשביל להקשיח אותה. חשוב לומר, שבאדמה בוצית וטובענית, המים נספגים טוב יותר ונשמרים לאורך זמן יותר מאשר באדמה קשה ויבשה. יש מקרים בהם זה טוב, אך יש מקרים בהם הצמחים לא אמורים לספוג כל כך הרבה מים, ולכן חשוב לשים לב שהצמח לא “טובע” בתוך המים.

לגבי אור וצל, הרי ידוע שבחורף השמיים יותר חשוכים, לא רק בגלל שהשמש שוקעת מוקדם אלא בגלל העננים השחורים שמכסים אותם. כמו כן, ברוב ימות החורף אין שמש חזקה. זה אומר שעלינו לדאוג למקורות אור חלופיים שיכולים לעזור בטיפוח הגינה. לעיתים נידרש גם להכניס חלק מהצמחים הביתה בשביל שיקבלו אור במשך כל שעות היממה.

בכל מקרה, לפני שאתם מתחילים בהכנה, עיצוב גינות וטיפוח הגינה לחורף, חשוב שתוודאו אילו צמחים יכולים להתאים לכם לעונה זו ואילו לא.

 קרא עוד: תכנון גינות | עיצוב בריכות נוי