התאמת עצי פרי לעיצוב הגינה

לכל מי שיש שטח בחצר, מרפסת או אפילו גינת גג קטנה, חושב על האפשרות לשתול עץ פרי אחד לפחות וליצור לעצמו פינת טבע ירוקה ורעננה. לעצים בגינה יש הרבה יתרונות, הם מעניקים צל בימים חמים, הם מוסיפים הרבה יופי וכמובן שפירותהם האורגניים הם תענוג צרוף שכל אחד נהנה לאכול מהם.

עץ והתאמתו לעיצוב הגינה הביתית

ישנם סוגים רבים של עצי פרי ונוי שיכולים להתאים לגינה הביתית. ניתן להיוועץ באנשי מקצוע שיוכלו להסביר על תכונותיו של כל עץ, מה הצרכים שלו, השטח שהוא דורש עבור השורש, כמות המים, ואילו פירות הוא מצמיח. אלו דברים שחשוב לדעת לפני ששותלים עץ פרי.

להן כמה עצים שמתאימים לגינה הישראלית:

  • עצים מסוג סובטרופיים: מנגו, אבוקדו, אנונה, גויאבה, אפרסמון ועוד. סוג זה תופס לרוב הרבה מקום ועל כן לא מתאימים לגינות גג אלא רק לשטח רחב של גינה.
  • עצי הדר: עץ תפוז, עץ קלמנטינה, עץ אשכולית, עץ לימון ועוד. לימון ותפוז סיני יכולים להתאים לגינת גג, כל השאר דורשים חצר פרטית עם שטח ממוצע.
  • עצים נשירים: עצים נשירים כמו עץ תפוח, שקד, אפרסק, תאנה, שיזף ועוד. העלים שלהם נושרים מאוד בעונת החורף.
  • עץ זית ודקל לחצר: מאפיינים מאוד את הגינות הישראליות.

התאמת עצי פרי ונוי לגינות גג פרטיות

כשמדובר על בית עם ילדים, עץ פרי הוא רעיון קסום. זה חושף אותם לטבע ולמה שהוא מניב. החוויה בלקטוף פירות או לבצע מסיק היא קסומה ומיוחדת ומחברת אותם לטבע ולחשיבותו. כשמתכננים גינה חשוב לקחת בחשבון את השטח שלה ולפי זה לדעת מה לשתול בה. יש עצים שהם לא יכולים לגדול על גג או מרפסת, השורשים שלהם מחלחלים עמוק באדמה והם חייבים אדמה עמוקה ואיתנה. כשמגיעים לבחור את העצים כדאי לשאול את השאלות על אופי העץ ולמה הוא זקוק והיכן אזור המחיה האידאלי שלו. כדאי להבין מה העונה בהם הם פורחים, וכמה זמן נמשכת תקופת הנשירה שלהם שדורשת איסוף וניקיון. מה כמות המים הנדרשת לצמיחה של העץ. ומהן הפעולות המדויקות הנדרשות על מנת לתחזק את העץ ושיגדל ויפרח לשנים ארוכות.

חשוב לזכור שלעץ בגינה יש נוכחות משמעותית ומיוחדת והוא דורש הרבה סבלנות, יחד עם זאת הוא יוצר אווירה קסומה ותחושת בית חמה ומעניק הרבה אהבה לכל מי שמגדל אותו בגינתו הפרטית.

קרא עוד: עיצוב גינות | עיצוב גינות נוי