תכנון גינות במרכז

כשאנחנו רוכשים בית עם גינה או בונים בית חדש ולצידו אנחנו מתכננים גינה, עלינו לקחת בחשבון שיש מספר תנאים שישפיעו על מבנה הגינות וכן יש מספר אלמנטים שאנחנו צריכים לשים לב באופן שוטף בשביל שהגינה תשרת אותנו בצורה נאמנה

אנחנו תמיד יכולים לבחור באופציה הקלה של תכנון גינות באופן פשטני, אך אז אנחנו עלולים לשלם את המחיר שהגינה לא תתוכנן בצורה חכמה ולא תצליח לשרוד עם הזמן. לכן חשוב לשים לב לכל פרט כשאנחנו מתחילים.

כאמור, לצורך תכנון ולא משנה אם מדובר בתכנון גינה במרכז או בכל אזור אחר בארץ, עלינו לשים לב לפרטים שונים שיכולים להשפיע על תהליך התכנון וכן על התחזוקה השוטפת שלה.

מהם הפרמטמרים ליצירת הגינה המושלמת

שטח הגינה – באופן לא מפתיע, השטח יקבע את אופי עיצוב הגינה, מה אנחנו יכולים להיות איתה וכיצד אנחנו יכולים להביא את הרעיון שלנו לכדי יישום. חשוב להבהיר, גם אם מדובר בשטח קטן, אנחנו עדיין יכולים לתכנן גינה וליהנות ממנה. זאת בתנאי שאנחנו פועלים בצורה חכמה.

תנאי מזג האוויר – מן הסתם תכנון גינה במרכז באזור לח הוא שונה מאשר תכנון גינה באזור שאין בו בכלל משקעים או אזור שכל חורף נהנה מכמות המשקעים הגדולה ביותר. עלינו לקחת את זה בחשבון הן לשלב התכנון והן לשלב התחזוקה השוטפת של הגינה.

חלוקת הגינה – כל אחד צריך לשאול את עצמו האם וכיצד הוא מעוניין לחלק את הגינה, האם הוא מעוניין שכל הגינה תהיה לישיבה ומשחקים או שהגינה כולה תהיה לזריעת צמחים ועציצים, ואולי שמא נחלק אותה לאזורים. החלוקה תשפיע על התכנון אך היא גם תשפיע על אלמנטים אחרים למשל שימוש במים, ריהוט גן, חשמל ועוד.

קשר למבנה – ישנן גינות שבכוונה יש שטח הפרדה ביניהן לבין המבנה על מנת לאפשר להן להיות מעוצבות כשטח נפרד, לעומת זאת ברוב המבנים, מאחר ומדובר על שטחים מצומצמים, הגינה היא חלק מהמבנה, אי אפשר להפריד ביניהם. לכן יש לתכנן את העיצוב שלה כך שהיא תשלים את המבנה ולא תהיה מנוגדת לו.

מספר המשתמשים בגינה – זה משפיע על תכנון הגינה גם בשאלה כמה דיירים מתגוררים בבית וכיצד הם משתמשים בגינה (ברור שאם יש ילדים השימוש בגינה הוא שונה מאשר אם רק מבוגרים עושים בה שימוש) וזה נכון גם בשאלה האם יש חיות מחמד בדירה (אילו צמחים ניתן לגדל ואילו עדיף שלא?)

כל אלה חלק מפרמטרים שמשפיעים על תכנון גינה במרכז ובכל מקום אחר בארץ, וכן הם משפיעים על התחזוקה השוטפת שלה.

קרא עוד: עיצוב תאורת גינה | גן יפני עם מפל